Share

Hizmetlerimiz

Hizmetlerimiz

MEF Group

Kaliteli Hizmet İle Müşteri Memnuniyeti

Yapılarda kullanılan kapı ve pencere çerçevelerine “doğrama” denir. Doğramaların imalatında metal, ahşap veya plastik (PVC) kullanılır. Bu doğramalarda PVC doğrama, ahşap doğrama,
alüminyum doğrama gibi üretildiği malzemenin ismiyle anılır. Geçmişte yoğun olarak kullanılan ahşap doğramalar yalıtım, dayanıklılık ve maliyet dezavantajlarından dolayı yerini PVC doğramalara bırakmıştır.

Dekoratif görünümünü ile iç duvar kaplamaları; kâğıt, mozaik, sıva, tuğla, taş, mermer, beton, alçıpan, seramik ve ahşap olarak çok farklı malzeme çeşidini sunmaktadır. Duvar kaplama yapılacak alana göre seçimleriniz değişiklik gösterebilir. En sık tercih edilenlerden taş duvar panelleri, uygulandığı mekâna doku ve derinlik kazandırmasının yanında, otantik ve doğal bir görünüm de sağlar. Yaşam alanlarına farklı bir hava katarak estetik kazandıran duvar panelleri, farklı tarzlardaki seçenekleri ve kolay monte edilmesi sayesinde birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Bu uygulamalar ayrıca ses, nem ve ısı yalıtımına da katkı sağlamaktadır.

Aydınlatma tesisatı; doğal güneş ışınları dışında mekânları aydınlatmak için kullanılan ve aydınlatma ürünlerini kapsayan sistemlerdir. Elektrik aydınlatması, uygun aydınlatma ve çıkışı artırmanın yanı sıra, işyerinizde güvenliğin korunmasına da yardımcı olur. İyi aydınlatılmış bir çalışma alanı mevcutsa istenmeyen kazalar önlenebilir. Endüstriyel aydınlatma, kullanıldığı tesise göre değişiklik gösteren özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin, bir gıda tesisinde gıda yönetmeliğinin öngördüğü standartlara sahip armatürler kullanılmalıdır. Bu nedenle aydınlatmanın kurulacağı yerin iç veya dış mekân olması ya da endüstrinin özellikleri, tesisat malzemesi seçimine etki eden önemli bir bileşenlerdir.

Büyük hızla ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte insanların yaşam tarzları değişti ve beklentileri de arttı. Bu durum ise ısınma, sıcak suya ulaşma, yemek pişirme gibi temel ihtiyaçların daha ekonomik, çevreci, temiz ve kolay ulaşılabilen bir enerji kaynağıyla giderilmesi ihtiyacını yarattı. Öncelikle hava kirliliğinin azaltılması ile hava kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak 1980’li yıllarda hayatımıza giren doğalgaz, sağladığı rahatlık ve konforla insanların temel ihtiyacı haline gelmiştir. Boru hattı taşımacılığıyla gelişen doğalgaz, yaşamsal birçok alanda en yaygın çözüm aracıdır. Bu enerji kaynağını kullanmak için öncelikle doğalgaz tesisatı döşenmesi gerekmektedir.

Su tesisatı, temiz suyun kaynaktan çıkmasının ardından su borularının döşenmesiyle kullanıma hazır hale getirilmesi ve sonrasında oluşan atık suyun ise arıtılarak doğaya geri gönderilmesi
aşamalarının tümüdür. Genel olarak “temiz su tesisatını” ifade etmek için kullanılsa da “pis su tesisatını” da kapsar. Temiz su tesisatı; mekânlarda kullanım suyunu kullanma yerlerine kadar
ileten, borulardan ve ekleme parçalarından oluşan sistemdir. Şehir şebekesi ile binadaki sayaç arasında kalan kısma “dış temiz su tesisatı”, temiz suyu katlara dağıtan kolonlar ile kolonlardaki suyu ilgili yerlere götüren bağlantı borularına “iç temiz su tesisatı” denir.

Grafik desenlerden mat yüzeylere, imitasyon ahşaptan cama kadar hiçbir yüzey işlemi malzemesi, fayans kadar olasılık ve yaratıcılık sağlamaz. Birçok ebat, şekil, doku, renk ile sonsuz kombinasyonda kullanılabilir. İşin kritik kısmı ise seçimdir. Gerek dekoratif gerekse fonksiyonel fayans uygulamaları, her türlü mekânda görünümü ve işlevselliği iyileştirmek için kullanılan en popüler yüzey kaplama tekniklerindendir. Özel projelerin her bir farklı alanı için doğru fayansı ve fayans döşeme sistemini seçmek oldukça önemlidir. Doğru yüzey hazırlama işlemi, gerektiği takdirde su geçirmezlik uygulaması, sızdırmazlık malzemesi, fayans yapıştırıcısı ve harcı özenle seçilip uygulanmalıdır.

Zamanla yıpranan ahşap parkelerin belli periyotlarla cilalanmaları gerekir ve en ideal çözüm, parke sistre cila uygulamaları olacaktır. Öncelikle zemin keşfi yapılır, fazla aşınmış ve çukurlaşmış yerlere dolgu işlemleri uygulanır. Sistre, temelde parke zemini korumak ve yenilemek amacıyla yapılan bir işlemdir. Zamanla pürüzleşen, kirlenen, görünümü matlaşan ve rengi solan yüzeyler yenilenir. Sistre işlemi öncesinde yüzeyin bütün kirlerden arındırılmış ve kuru olması gerekir. Gerekli temizlik yapıldıktan sonra zemine dolgu verniği çekilir. Sistre çalışmalarındaki başarı, kullanılan malzemeden önce sistre ustasının beceri ve tecrübesine bağlıdır. Bu nedenle usta seçimi önemlidir.

Pencere ve kapılar için klasik yalıtım çözümleri içerisinde en iyi yalıtım malzemesi olan PVC, enerji verimliliği ve konforlu yaşam arasında da mükemmel bir denge kurar. Termal ve akustik yalıtım özellikleri, yüksek emniyeti ve doğadan esinlenen lamine renk seçenekleriyle yaşam alanınıza farklı bir dokunuş sağlar. Uzun vadede size ve çevreye karşılığını ödeyen bir yatırımdır. Bakımı oldukça kolay, rengi solmayan dayanıklı pencereler, yaşam alanlarınıza estetik bir görünüm kazandırır. Akustik yalıtımın büyük önem kazandığı günümüzün gürültülü ortamlarında, PVC uygulamaları maksimum ses yalıtımı gerektiren alanları dahi mükemmel bir yaşam alanı haline dönüştürür.

Alçıpan bölme duvar uygulaması, yaşam alanlarınıza mükemmel ses ve ısı yalıtımı sağlar. Ayrıca bu uygulama, içerisinde bulunan su moleküllerini, bulunduğu ortamın nemi azaldığında ortama geri verir, ortamdaki nem fazlalaştığında ise kendi bünyesine hapseder. Kısacası ortamın nemini dengeler. Ortası alçı, iki yüzü karton kaplı, seri olarak, standart veya özel boyutlarda ve belli normlarda üretilen düzgün yüzeyli plakalardır. Dış duvarları bitmiş binaların içinde, yerden duvara kadar her alanda kullanılabilmektedir. Alçıpan malzemesi kullanılarak asma tavan, bölme duvar, kuru sıva ve kuru yer döşemesi uygulamaları yapılmaktadır.

Demirin sanatkâr ellerde işlevsel hale gelmesi olan demir doğrama mimari tasarımlarda, inşaatlarda, sanayi sektöründe vazgeçilmez bir etkendir. Demirin metal materyalleri arasında en çok bulunan ve ucuz olması her ortamda kullanılmasına olanak sağlamaktadır. Sağlamlık açısından da uzun yıllar dayanıklı olması diğer bir tercih sebebidir. Demir doğrama işlerinde öncelikle malzeme seçimine dikkat edilmeli, doğru ölçülendirme ve imalattan sonra özenli bir montaj yapılarak müşteri memnuniyetini sağlanmalıdır. Her çeşit iç ve dış mekân demir doğrama imalatı ve montajı konusunda müşterilerimizin hizmetindeyiz.

Bir yapı tekniği olan çelik konstrüksiyon, tamamen çerçeveye bağlı bir binanın zemin, çatı ve duvarlarını desteklemek için dikdörtgen bir ızgarada inşa edilmiş dikey çelik tekniğinin
gelişmesiyle çok katlı binaların ve gökdelenlerin yapımını mümkün kılmıştır. Çelik konstrüksiyon da bir çeşit prefabrikasyon yöntemidir. İnşa edilecek evin ihtiyaçlarına göre önceden hazırlanan
çelik konstrüksiyon iskeleti, inşaat sürecini hızlandırıcı ve sağlamlaştırıcı bir etki yaratır. Çelik konstrüksiyon yapısallığın yanında birçok faydayı da getirmektedir. Depreme karşı dayanıklılık, kolay monte edilebilirlik, hata payında düşüklük, tasarruf, yıldırım riskinin az olması ve ses yalıtımı sağlaması bu faydalar arasındadır.

Duvar örme uygulamaları, pratiklik gerektirdiği kadar bilgi, beceri ve planlamayı da içeren bir süreçtir. Her şeyden önce gerekli malzemeler hazırlanıp, duvarın nasıl yapılacağı konusunda
net bir plan yapılır. Tuğla duvarların yapımında üst üste ve yan yana gelen tuğlaların birbirine bağlanarak duvarın bir bütün haline gelmesi için aralarına harç konur. Duvarın yapımında harç konulan aralıklara “derz” denir. Bu örgü yalnızca 1/2 tuğla kalınlığında yapılan ve yük taşımayan bölme duvarlar ve bacaların örülmesinde kullanılır.

Boya Badana İşleri
Büyük hızla ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte insanların yaşam tarzları değişti ve beklentileri de arttı. Bu durum ise ısınma, sıcak suya ulaşma, yemek pişirme gibi temel ihtiyaçların daha ekonomik, çevreci, temiz ve kolay ulaşılabilen bir enerji kaynağıyla giderilmesi ihtiyacını yarattı. Öncelikle hava kirliliğinin azaltılması ile hava kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak 1980’li yıllarda hayatımıza giren doğalgaz, sağladığı rahatlık ve konforla insanların temel ihtiyacı haline gelmiştir. Boru hattı taşımacılığıyla gelişen doğalgaz, yaşamsal birçok alanda en yaygın çözüm aracıdır. Bu enerji kaynağını kullanmak için öncelikle doğalgaz tesisatı döşenmesi gerekmektedir. Bütün insanlar yaşadığı yerde kendini mutlu ve huzurlu hissetmek ister. Yaşadığımız evin ya da işyerimizin hem temiz hem de güzel görünmesini isteriz. Yaşam alanımızın duvarları ise zamanla dış faktörlerden dolayı kirlenebilir veya duvarlarımızda lekeler oluşabilir. Bu durum da dışarıdan bakıldığı zaman ne yazık ki kötü bir görüntü oluşturabilmektedir. İşte bu aşamada devreye, boya ve badana işleri girer. Duvar boyamaya göre biraz daha zahmetli olan tavanın üstesinden gelebilmeniz için MEF Group ile tanışın. Böylece işin püf noktalarına hâkim tecrübeli ustalarımızla yaşam konforunuzu yükseltin.

Çatı yükseltme, mevcut çatının çeşitli sebeplerle kendinden beklenen işlevi terine getirmemesi durumunda tamamen sökülerek yeniden yapılması işidir. Bunun için öncelikle belediyeden yasal izinlerin alınması gerekir. Çatı altı kullanım alanı adındaki dubleks katın çatısının yükselterek alttaki kullanım alanın daha rahat kullanılmasına denmektedir. Çatı Yükseltme başka bir yükseltme şeklinde de yapılmaktadır. Buda eskiden yapılan bina çatılarının gizli yağmur oluklarının bina tablo içinde kalan olukların yağmur sularında sorun yaşandığı zamanda bina daire içerine su sızmalarının neden olan oluk sistemini ortadan kaldırmaktır. Buda çatının belirli kısımların yanı eğimi kurtaracak şekilde çatının birinci yada ikinci ana mahya kısmından başlayıp, çatı gizli
yağmur oluk parapet üzerinden dışarıya yükselterek çıkarılmasına denmektedir

Ahşap, metal ve zaman zaman plastik hammaddeleri işleyip; işlenmiş malzemeleri ayrı ayrı veya birlikte kullanarak ev, ofis, işyeri, okul, otel vb. farklı yaşam alanları için oturma, yemek yeme,
uyuma, çalışma, tanıtım, satış gibi amaçlara yönelik fonksiyonel üretimler mobilya sektörü içerisinde değerlendirilir. Mobilya imalatçısı, ağaç ve ağaç ürünlerini kullanarak bina içi dekorasyonunda yer alan sabit ve hareketli mobilyaları iş resmine uygun olarak yapan ve tamir eden kişidir. Yaşam alanınıza uygun, tarzınıza göre özel ya da standart modelleri değerlendirerek sizleri mutlu etmeyi temenni ediyoruz.

Beton parlatma, zemin teknolojisinde gelinen son nokta olarak bilinir. HTG beton parlatma makineleri ve aşındırıcı elmaslar ile mevcut zeminleriniz silinerek beton yüzeyin zayıf tabakası kazınır. Daha güçlü bir yüzey elde edilerek mekanik parlatma işlemi yapılır ve beton zeminleriniz istediğiniz parlaklık seviyesine getirilir. Beton parlatma uygulaması yapılmış yüzeylere honlama aşamalarında lityum silikat uygulanır. Bu kimyasal, beton içerisindeki kalsiyum hidroksit ile reaksiyona girerek kalsiyum silikata dönüşür. Bu sayede beton sıkılaşır ve parlatılmış beton yüzeyler hem daha güçlü hem de daha dayanıklı bir hale gelir.

Epoksi zemin kaplama, günümüzde fazlasıyla tercih edilen bir yapı malzemesidir. Epoksi, termosetler grubundan yapıştırıcı bir kimyasal reçinedir. Epoksi reçine, sahip olduğu olumlu özellikleri sayesinde geçirimsizlik konusunda en iyi kimyasal zemin kaplaması olarak bilinmektedir. Epoksi reçinesi ve bir kürlenme ajanından meydana gelir, ayrıca zamanla özelliklerini kaybetmez. Özellikle epoksi zeminler, dışarıdan gelebilecek her türlü kimyasal çözücü ve fiziksel darbelere karşı dayanıklılık sağladığından, uzun yıllar boyunca kullanılabilme özelliğindedir. Bir epoksi zemin kaplamasının ömrü yaklaşık olarak 25 yıldır. Bu sayede tüketiciler, kullanım bazında da uzun vadede tasarruf sağlamaktadır.

Beton, agrega ( ince ve kaba agrega ), çimento ve suyun, kimyasal ve mineral katkı maddeleri ilave edilerek veya edilmeden homojen olarak üretim teknolojisine uygun olarak karıştırılmasından oluşur. Başlangıçta plastik kıvamda olup, zamanla katılaşıp sertleşerek mukavemet kazanan önemli bir yapı malzemesidir. Hazır beton, kullanıcıya teslim edilmek üzere hazırlanmış, plastik ve sertleşmemiş durumdaki betondur. Hazır betonu klasik yöntemlerle elde edilen (elle veya betonyerle ) betondan ayıran EN temel unsur, hazır betonun modern tesislerde bilimsel yöntemlerle ve standartlara uygun olarak üretilmesidir.

Baskı beton, tüm mekânlar için tasarlanmış bir zemin kaplama sistemidir. Önemli özelliği, tek tek döşenmiş taş görüntüsü veren desen baskılı beton teknolojisi olmasıdır. Çeşitli renk ve desenlerde uygulanabilen, granit ve diğer doğal taşların tüm natürel görünümünü veren baskı beton; seçenek özgürlüğü, mukavemet değerleri, antik etkisi ve uygulama süresi ile geleneklere ve kültüre saygılı en yeni beton teknolojisidir. Dökülen özel beton ile aynı anda yüzeye uygulanır. Yüksek mukavemetli, aşınıma ve darbelere dayanıklı, tozumayan, leke tutmayan, kaydırmazlık sağlayan, solmayan bir sonuç elde edilir. Oldukça uzun kullanım süresi ile tasarruf sağlar.

Dayanıklı, hijyenik, temizliği kolay, tamiri ise kısa zamanda kolayca yapılabilen bir zemin türüdür. Muhtelif reçine ve sentetik dolgularla açık ve kapalı alanlar için uygulanabilen akrilik zemin, yoğun kullanıma ve her tür kimyasala karşı dayanıklıdır. Uzun ömürlü bu kaplama şekli ile zeminler temiz, düz ve renkli hale getirilebilir. Akrilik zeminde kayma ve kaydırma olmaz, elastik yapısı nedeniyle kırılmaz, çatlamaz. Açık ve kapalı alanlar için düşünülmüş, her hava koşulunda uygulanabilen ve kullanılabilen bir kaplamadır. Hava koşullarının değişmesi zemini etkilemez, zeminde kırılma veya çatlak oluşturmaz.

Poliüretan zemin kaplama, güçlü yapışma özelliğiyle iki bileşenden oluşan elastik yapıda bir kaplama türüdür. Uygulama alanı oldukça geniştir. Her türlü çelik ve beton yüzeyler için uygundur. Esnek yapıda olması nedeniyle yaya trafik akışının yoğun olduğu yerlerde, spor salonlarında, kapalı tüm salon oyun alanlarında, oldukça üst düzey su izolasyonu sağladığı için dış cephelerde, balkonlarda, teraslarda, çatı ve dere oluklarında, mağaza ve sergi alanlarında, fabrika ve ofis zeminlerinde kullanımı yaygındır. Oluşabilecek genleşme ve gerilme hareketlerinde esneklik sağlayarak zarar almadan performans devam eder, yüksek kimyasal ve mekanik dayanımı nedeniyle de tercih edilmektedir.

Türkiye en büyük doğal taş üreticilerinden biridir ve dünya piyasasının yaklaşık 40%`ına sahiptir. Yeni zemin sistemleri sayesinde ocaklarda üretilen doğal taşların atıl kırıntıları hem dekoratif hem de çevreci birer kaplama malzemesine dönüşmüştür. Yeni nesil reçineli sistemle seçilen renkte ve cinste doğal taşlar istenilen boyutlarda karıştırılarak hızlı kürlenir, epoksi esaslı bağlayıcı ile harmanlanır. Daha sonra yerinde dökülerek kullanıcıların hayalindeki zeminlere kavuşmasını sağlar. Özellikle oteller, mağazalar, konutlar, yüzme havuzları, merdivenler, bahçe ve yürüyüş yolları, park alanları, alışveriş merkezleri bu uygulamayı kullanmaktadır.